Povinné prilby pre lyžiarov mladších ako 15 rokov

30. 09. 2015

Národná rada SR schválila 30. septembra 2015 návrh novely zákona č. 544/2002 Z. z. o Horskej záchrannej službe, ktorú predložilo Ministerstvo vnútra SR na základe plánu legislatívnych úloh vlády na rok 2015.
Novela reaguje na skúsenosti, ktoré vyplynuli z viac ako desaťročného uplatňovanie tohto zákona, najmä na narastajúci počet ťažkých úrazov na lyžiarskych tratiach.

Lyžiari a snoubordisti mladší ako 15 rokov budú musieť nosiť povinne na svahoch od 15. novembra 2015 ochrannú prilbu na hlavu. Prispieť by to malo k zvýšeniu bezpečnosti a zníženiu úrazovosti detí a mladistvých na lyžiarskych tratiach. Finančnú pokutu v tomto prípade zákon nestanovuje, cieľom totiž nie sankcionovať, ale chrániť túto najzraniteľnejšiu skupinu – deti a mládež - na trati.

V prípade jazdy bez prilby im prevádzkovateľ lyžiarskej trate bude oprávnený zakázať lyžovať sa na nej.

Bezpečnostné zásady

Aké bezpečnostné zásady je potrebné dodržiavať na svahu, aby sa predišlo úrazom?

Na základe skúseností sa v prvom rade odporúča každému lyžiarovi, či snowboardistovi prilba. Či sa jedná o začiatočníka, ale aj pokročilého. Dnes sa jazdí veľmi rýchlo a k úrazu nemusí dôjsť ani Vašou vinou. Lyžiar by si mal zvoliť dráhu, ktorá zodpovedá jeho schopnostiam a mal by sledovať značenie na zjazdovke. Neopúšťať značené trasy a dodržiavať lyžiarske pravidlá. U detí je častou príčinou úrazu nevhodný výstroj, požičaný alebo zdedený od starších súrodencov bez toho, aby bol vhodnej veľkosti a upravený na menšiu telesnú hmotnosť a silu. Rodičia by mali preto každý rok kontrolovať hlavne detský výstroj. Lyže, topánky a viazanie by mali byť skontrolované v autorizovanom servise a upravené na zmenu výšky a hmotnosti.

Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) vyhlásila sedem bezpečnostných zásad, ktoré by mali lyžiari dodržiavať, aby predišli úrazom:

1)Dodržiavať odstup!Je potrebné dodržiavať dostatočnú vzdialenosť za lyžiarom a zatáčky robiť vždy pod skupinou lyžiarov, nie nad ňou.
2)Predbiehať ohľaduplne!Predbiehať je možné z obidvoch strán, ale vždy je potrebné odhadnúť pohyb toho, koho obiehate. Prednosť dávať slabším lyžiarom.
3)Stop alkoholu!Alkohol sa svah nepatrí. Lyžiar ohrozuje seba, ale aj ostatných.
4)Zastavenie!Nikdy nezastavovať na neprehľadných a zúžených miestach, ani v strede zjazdovky. Radšej zastaviť na kraji zjazdovky.
5)Stúpanie pri kraji!Pri stúpaní po svahu je vždy potrebné držať sa na jeho okraji.
6)Rešpektovať príkazy!Rešpektovať označenia - spomaľ, traverz a pod. Značenia sú tiež dôležité na rozpoznanie náročnosti zjazdovky.
7)Označenie miesta nehody! Ak sa stane nehoda, je nutné označiť miesto skríženými palicami zapichnutými do snehu.

Aká kondičná príprava sa odporúča pre tzv. sviatočných lyžiarov, ktorí inak počas roka veľmi nešportujú?

Ako kondičná príprava pred začatím lyžovania sa odporúča chôdza.  Je nenáročným telesným pohybom, pretože vedie k zlepšeniu fyzickej zdatnosti. Popri cielenom vyhľadávaní chôdze by sa však mali využiť situácie aj z každodenného života: nepoužívať auto alebo autobus a aspoň pre tie kratšie úseky využiť vlastné nohy. Prestať využívať výťahy a použiť radšej schody! Ďalšou vhodnou prípravou pred zimnou sezónou by mohlo byť bicyklovanie, strečové cvičenia a korčuľovanie.

Bc. Patricie Vajdová
Majiteľka lyžiarskej školy Patty Ski